Yazdır

Kemal Özalper, 13 Şubat 1931’de Malatya’nın Sivas Caddesi’nde 21 numaralı evde dünyaya geldi. Atatürk’ün Malatya’ya ilk geldiği günde doğduğundan adını “Kemal” koydular.

Dedesi Hacı Şakir Efendi Kars’tan geldiğinden aile “Karslılar” adıyla bilinmektedir. Kemal Özalper’in babası terzi Hüsnü Bey, annesi ev kadını olan Sakine Hanımdır. Kemal  Özalper Gazi İlkokulu’nu bitirdi. Gerek resim ve matematik derslerindeki başarısı, gerekse sanata karşı olan aşırı merakı nedeniyle Malatya Erkek  Sanat Okulu Tesviye Bölümüne girdi. Okulda teknoloji ve malzeme derslerine büyük ilgi duydu. Evde, kurşun döküp hazırladığı uçak modelleri ve su kuvvetiyle çalışan çarklar yapmakla dikkat çekti.

1947-1948 ders yılı döneminde okulu bitirdikten sonra Ankara Teknik Öğretmen Okuluna başladı. 1951-1952 ders yılı döneminde başarılı bir öğrenimden sonra mezun oldu. Çekilen kura sonucu Muş Orta Sanat Okulu Tesviye Atölyesine öğretmen olarak atandı. 27.9.1952 tarihinde askere alındı. Orada Donatım Yedek Subay Okulu’na başladı. Buradan Yd. Asteğmen olarak Kraman Ordu Deposu’nda görev aldı. 30.4.1954 tarihinde Yd.Teğmen olarak terhis edilip öğretmenlik görevine döndü.

Daha sonra sırasıyla, Erzurum ve Elazığ Erkek Sanat Okullar’ında da görev yapan Kemal Özalper doğum yeri olan Malatya Erkek Sanat Okulu’na tayin edildi. 1963 yılında Kıbrıs/Lefke Sanat Okulu’nda görev aldıktan kısa bir süre sonra 1963 olayları patlak verdi. Kıt imkanlarla silah, mühimmat ve patlayıcı madde yapımında öncülük etti.

Masum insanların savunması için yeni bir havan mermisinin denemesini bizzat yaparken, merminin havan namlusunun içerisinde patlaması sonucu, 18 Ağustos 1964 tarihinde şehit oldu. Cenazesi Kıbrıs’tan Malatya’ya getirilerek Banazı Mezarlığındaki Askeri Şehitlikte toprağa verildi.

 

Mezar taşında şunlar yazılıdır:

“Kıbrıs Şehidi Kemal Özalper 1964”

 

 

Copyright 2011 Şehidimiz Kemal Özalper. CTEML
Free Joomla Theme by Hostgator